Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik psa

Pejska si dejte na obyčejné vodítko. Postavte si ho k levé noze po směru chůze. Vodítko držte na kratší vzdálenost pravou rukou. Zavelte: "Sedni!" a zatlačte levou rukou na záď pejska, až si sedne. Pochvalte ho a odměňte.

 

 

Aby jste mohli cvik znovu zopakovat, potřebujete pejska dostat opět do vztyčené polohy. Jsou dva způsoby, jak na to. Buď zavelte: "Volno!" a popostrčte do něj, ať se jde proběhnout - cvik pak opakujete, až se vrátí, nebo si ho přivoláte. Anebo zavelte: "Vstaň!" a nadzdvihněte ho rukou pod břichem, až si stoupne.

 

 

Při výcviku lehání postupujte obdobně. Pejska si posaďte vedle levé nohy. Levou ruku mu položte na kohoutek, pravou si nachystejte k jeho předním nohám. Zavelte: "Lehni!", levou rukou zatlačte na kohoutek a pravou mu současně podtrhněte přední nohy, aby si lehl. Tento cvik vás bude stát o něco více námahy, než předchozí tři. Také můžete střídat cviky v tomto pořadí: sedni, lehni, sedni, volno nebo vstaň.

 

 

Návyk na obojek, vodítko a náhubek
Než půjdete na nějakou větší vycházku, přivykněte štěně alespoň na obojek a vodítko. Obojek by měl být kožený. Na krku psa dostatečně volný. Podle velikosti psa by se nám pod něj měly vejít ještě 2-3 prsty. Příliš volný obojek by si pes mohl v nestřežené nebo vyhrocené chvíli přes hlavu stáhnout. Štěně zvykejte na obojek ve chvílích, kdy se zabývá hrou nebo jinou činností. Začínejte např. od minuty a délku postupně prodlužujte.
Na vodítko zvykejte podobně. Taky při hře, krátkých procházkách. Je důležité, aby jste s vodítkem zpočátku netrhali. Nácvik opakujte několikrát denně vždy na krátkou chvíli a postupně prodlužujte dobu. U návyku na náhubek postupujte podobně.

 

 

Návyk na jméno
Návyk na jméno je jednoduchý. Štěně oslovíme jménem vždy, když mu neseme potravu, pamlsek, chceme-li si s ním hrát nebo ho chválíme. Pokud spojíme jméno s příjemným zážitkem, rychleji si zvykne.

 

 

Proč cvičit?
V tuto chvíli je v podstatě jedno, jak velkého psa a k jakým účelům jste si ho pořídili (společník, hlídač, lovec…). Když vyběhne ze dveří domu na rušnou ulici, když vběhne z auta do vozovky…., může ohrozit svůj i cizí život. Pokud někoho pokouše nebo zničí majetek, budete platit nebo dokonce budete soudně stíháni.
Tedy pro ochranu zdraví psa, jeho okolí a pro ochranu majetku.

 

 Kdy cvičit?
Nejlépe, když jsme sami doma, v parku či v lese. Abychom nebyli ničím a nikým rozptylováni.

 

 Kdy začít?
S tréninkem začínáme v podstatě od prvních chvil, kdy si přineseme štěňátko či odrostlejšího pejska poprvé domů. Nejčastěji je to zvykání na jméno, na obojek, vodítko, spojování pamlsku s pochvalou (hodný), zvykání na hluk na ulicích, cizí osoby, přerušení nežádoucí činnosti, štěkání na povel…
Od 3 měsíce věku můžeme začít s chozením u nohy na vodítku, sedni lehni a s přivoláním.
Od 4 měsíce zvykáme na náhubek, odložení na místě, příp. přinášení předmětů a další.

 

Jak na to?
Délku cvičení zvedáme úměrně s věkem psa. 8 týdennímu štěněti bohatě stačí 10minut cvičení denně. Ročního psa můžeme trénovat i několik hodin.
Forem cvičení je několik. Nejčastěji se používá mechanická s chuťově dráždivou. Např. při přivolávání tr
háte vodítkem po přiběhnutí odměníte pamlskem.
Čeho si pes při výcviku všímá? Mimiky obličeje, povelu, síly a intonace hlasu, polohy rukou a nohou, příp. rychlostí pohybu, jaký při povelu děláte. Největší význam má váš hlas. Proto nezapomínejte rozlišovat intonaci povelů. Povel má vždy znít jako rozkaz. Tedy silně, důrazně či přísně.Pokud pes rozkaz nesplní, povel zopakujte, přidejte do intonace výhružný tón a zároveň ho fyzicky donuťte rozkaz splnit. Za splnění ho pochvalte pamlskem, pomazlením se slovem "hodný" nebo jiným, které si vyberete. Při chválení by váš hlas měl znít mile, přívětivě, laskavě, povzbudivě…Zároveň je nutné místo, příp. pomocníky při výcviku měnit. Aby si pes povel nespojil jen s určitým prostředím a neodmítal v jiných podmínkách poslušnost.